Dodana: 1 luty 2007 09:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:23

Konferencja „Ochrona środowiska i źródła finansowania przedsięwzięć proekologicznych na terenie województwa podlaskiego”.

„Ochrona środowiska i źródła finansowania przedsięwzięć proekologicznych na terenie województwa podlaskiego” – to temat konferencji, jaka obradowała 5 kwietnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Konferencja zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod patronatem Ministra Środowiska i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprzedzona została pikietą, jaką przeprowadzili mieszkańcy miast, gdzie mają przebiegać obwodnice. Odwlekający się termin rozpoczęcia budowy obwodnic wciąż wywołuje protesty mieszkańców i blokady dróg. Na konferencji obecny miał być Minister  Środowiska Jan Szyszko, jednak w jego imieniu z protestującymi spotkał się dyrektor departamentu Polityki Ekologicznej Marek Sobiecki i obecny na konferencji Kazimierz Kujda – prezes Zarządu Głównego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a także wicewojewoda podlaski Jarosław Schabieński. Przyjęli oni petycję Społecznego Komitetu Wspierania Budowy


Obwodnic adresowaną do ministra środowiska, w której czytamy m.in.: „To przewlekłość w uzgodnieniu decyzji z powodów całkowicie niezrozumiałych dla społeczności regionu jest przyczyną tego, że dzisiaj mieszkańcy naszego regionu po raz kolejny podejmują akcję protestacyjną blokując drogi krajowe nr 8 oraz nr 19 w Augustowie, Sztabinie, Suchowoli, Korycinie, Jurowcach, Jeżewie i Wasilkowie oraz Suwałkach. /…/ Żądamy jak najszybszego uzgodnienia decyzji w sprawie obwodnic w naszym regionie”.

Przedstawiciele Rządu obiecali przekazać ministrowi środowiska petycję mieszkańców, zapewnili też, że jeszcze w tym tygodniu sprawa budowy obwodnic będzie szczegółowo analizowana w ministerstwach. Członkowie Społecznego Komitetu Wspierania Budowy Obwodnic przypomnieli także zgłaszany do polskiego rządu postulat „Tir-y na tory”, w którym domagają się, by tranzyt towarów przez Polskę odbywał się przy użyciu polskich kolei.

Konferencja „Ochrona środowiska i źródła finansowania przedsięwzięć ekologicznych” jest pierwszą z tej serii konferencji będących jednocześnie konsultacjami społecznymi dotyczącymi Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” przewidzianych do realizacji w latach 2007-2013”.  Konferencja adresowana była przede wszystkim do przedstawicieli samorządów. Przedstawione na niej zostały główne priorytety dotyczące rozwoju komunalnych inwestycji w ochronie środowiska, bezpieczeństwa ekologicznego, ochrony przyrody i kształtowania postaw ekologicznych. Omówiono też możliwości dofinansowania tego typu przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych. Priorytety polityki ekologicznej państwa to m.in. wspieranie zrównoważonego wykorzystania zasobów, efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, ograniczenie zagrożenia dla zdrowia ludności, budowa systemu gospodarowania odpadami, ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, ochrona warstwy ozonowej.

„Mamy możliwość bardzo szerokiego finansowania wszelkich działań ekologicznych aż po edukację ekologiczną – powiedział dziennikarzom Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. - W czasie obrad przekażemy samorządowcom i innym uczestnikom spotkania ankiety z zapytaniem o potrzeby dotyczące środków niezbędnych do realizacji zadań priorytetowych w ochronie środowiska. Rozpoczniemy też cykl szkoleń, jak przygotowywać wnioski o dofinansowanie programów. Beneficjenci nie są w pełni przygotowani, by wykorzystywać dotacje, by właściwie przygotowywać wnioski, jest też za duża przy tym biurokracja i to zechcemy zmienić.”

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook